چگونه در فتوشاپ استایل زیبا برای پلان بسازیم؟

چگونه می توان با استفاده از فتوشاپ استایل زیبا برای پلان ایجاد کرد ؟چگونه می توان با استفاده از فتوشاپ استایل زیبا برای پلان ایجاد کرد ؟

 

 

این مقاله ابتدا توسط RenderPlan با عنوان " چگونگی ارائه یک پلان اتوکدی با فتوشاپ" منتشر شد.

رندر پلان در فتوشاپ یک بخش مهم از ارائه کارهای شما به مشتری یا متقاعد کردن هیئت ژوری برای انتخاب طرح شما به عنوان برنده است. هر زمانی که شما کار خودتان را برای کتاب ها، وب سایت ها یا نمایش دادن منتشر کنید کیفیت طراحی پلان هایتان کارت ویزیت شما برای مشتری های آینده و مخاطبینی است که در مورد تمرین خود ایجاد می کنید.  بیایید قدم به قدم شروع کنیم :

1. ساختار ترسیمات کدی شما در اتوکد

در این مقاله مراحل اصلی خروجی گرفتن ترسیمات پلان از اتوکد و رندر گرفتن آن با فتوشاپ را نشان خواهیم داد. زیباسازی پلان هایی که پربار از رنگ ها و تکسچرها نیستند هنر است.

برای سرعت بخشیدن به گردش کار باید از قبل ترسیمات کدی خود را به روشی ترسیم کنید که بعدا به شما کمک کند تا در فتوشاپ سریعتر باشید.

ترسیم بالا استایل ترسیم اولیه از یک پلان ساده دفتر در اتوکد درست قبل از خروجی گرفتن نشان می دهد. در ادامه کارهایی که باید در ترسیمات اتوکد خود انجام دهید توضیح می دهیم:

 

1.1. ساختار ترسیمات شما در لایه های مختلف

این البته یک توصیه جادویی نیست اما انجام این کار بسیار مهم است و اینکه بتوانید از قسمت های مختلفی که شما ترسیم می کنید بعدا تک فایل های پی دی اف  خروجی بگیرید.

 

2.1. استفاده از  solid hatchesبرای پر کردن قسمت هایی از پلان

همان طور که شما در تصویر گرافیکی اتوکد بالا مشاهده می کنید بخش های زیر از ترسیمات پلان با solid hatches در لایه های جدا پر شده است :

 • دیوارهای بتنی

 • دیوارهای سبک

 • راه پله ها

 • اتاق ها

 • راهروها

 • هاشور پس زمینه

 • و هرچیز دیگری که شما می خواهید بعدا به عنوان یک انتخاب منحصر به فرد در فتوشاپ داشته باشید.

 

3.1. ایجاد یک layout window برای هر عنصری که می خواهید جداگانه خروجی بگیرید 

شما باید layout window با یک سایز و مقیاس برای هر قسمتی از ترسیم که می خواهید خروجی بگیرید ایجاد کنید. در layoutها فقط لایه هایی که می خواهید خروجی بگیرید نشان می دهید و بقیه را فریز می کنید. با استفاده از Publish اتوکد شما می توانید به سادگی از تمام layout windowها در یک مرحله به فایل پی دی اف خروجی بگیرید. اندازه layout windowهای شما بعدا اندازه سند فتوشاپ شما خواهد بود. تصویری که در زیر مشاهده می کنید layout window های مختلفی است که من در اتوکد برای خروجی گرفتن ترسیماتم به یک فایل پی دی اف ایجاد کرده ام.

 

 

2. خروجی گرفتن از ترسیمات DWG شما به فایل PDF

آیا شما کار کد خودتان و ساختار ترسیمات خود را به روشی که در بالا توضیح داده شده است به اتمام رساندید ؟ عالی، اکنون شما برای مرحله بعد آماده هستید.

 

2.1. خروجی گرفتن از ترسیماتتان به چندین فایل پی دی اف

چرا چندین؟ زیرا این کار برای ساختن فایل PSD فتوشاپ خودتان با عناصری که شما برای رندر کردن پلانتان نیاز دارید ضروری است. برای انجام این کار شما باید از تک لایه های فایل DWG خودتان به وسیله فریز کردن دیگر لایه ها  و استفاده از layout window که شما ساخته اید خروجی بگیرید.  من 10 فایل پی دی اف مختلف برای این نمونه موردی پلان دفتر خروجی گرفتم. زیاد به نظر می رسد، اما بعدا در فتوشاپ باعث صرفه جویی در زمان می شود.

2.2. باز کردن فایل های پی دی اف در فتوشوشاپ با 200 dpi

اگر فایل های PDF خروجی گرفته خودتان را با فتوشاپ باز کنید شما یک صفحه نمایش پاپ آپ خواهید دید که با چند پیکسل می خواهید فایل را باز کنید.  من همیشه از 200 dpi استفاده می کنم زیرا برای چاپ با کیفیت بسیار کافی است و اندازه فایل ها را کنترل می کند. اگر یک موتور Mac یا PC شخصی پرسرعت دارید و واقعا کیفیت بالایی می خواهید dpi300  برای شما مناسب خواهد بود. اما نیازی به بالا رفتن نیست زیرا اندازه فایل های شما خراب می شود و کامپیوتر شما کند خواهد شد.

2.3. لایه بندی کردن تمام فایل های PDF در یک فایل PSD

اکنون شما 10 فایل پی دی اف مختلف باز شده در فتوشاپ دارید. مرحله بعدی لایه بندی فایل ها در یک فایل است. زمانی که اسناد شما دقیقا یک اندازه دارند شما می توانید به سادگی با کلیلک راست و duplicate layers و انتخاب فایلی که شما می خواهید همه عناصر را جمع کنید لایه را در فایل اصلی کپی کنید. من همیشه از Lines.pdf به عنوان سند اصلی استفاده می کنم. پس از اتمام ، باید آن فایل را در یک فایل PSD ذخیره کنید و سایر موارد را ببندید. شکل زیر لایه های خام فایل PSD من و چگونگی مرتب سازی لایه ها به منظور آماده شدن برای تکسچر و رنگ را نشان می دهد. 

 

3. رندر پلان شما در فتوشاپ

اکنون به قسمت جالب می رسیم. شما عناصر خام PDF خود را در یک فایل PSD فتوشاپ مرتب کرده اید. این همان نقطه ای است که شما برای اضافه کردن رنگ ها و تکسچرها آماده هستید بنابراین پلان شما برای ارائه بسیار عالی به نظر خواهد آمد. 

 

3.1. اضافه کردن رنگ و بافت

روش های زیادی برای اضافه کردن رنگ و بافت با فتوشاپ وجود دارد.  اما شما اکنون آماده هستید که واقعا سریع باشید. چرا ؟ زیرا شما قبلا همه انتخاب ها برای  عناصر پلان را تفکیک کرده اید مانند دیوارها، کف و مبلمان. بگذارید به شما نشان دهم که چگونه می توانید رنگ های مختلفی را به پلان خود اضافه کنید. به پالت لایه خود بروید و روی لایه های اتاق ها یا راهروها دوبار کلیک کنید. پنجره زیر ظاهر می شود:

 

برای ایجاد سطوحی که صریح و دقیق هستند می توانید از یک الگوی بتنی استفاده کنید و آن را روی لایه خود بکشید. اگر شما می خواهید از میان طیف گسترده ای از تکسچرها، بتفت خود را انتخاب کنید، کافیست سایت cgtextures.com را مرور کنید و همه چیز مورد نیاز خود را پیدا کنید. برای ظاهر قرمز برای اتاق های دفتر من از یک color overlay استفاده کردم و آن را روی بلندینگ مود multiply و opacity، 30% قرار دادم. راهروها برروی opacity ، 10% هستند.  لایه ها مانند شکل زیر ظاهر می شوند.

 

 

در اینجا لیستی از لایه هایPSD  پلان با تنظیمات لایه ای که من برای ایجاد سبک زیراستفاده کرده ام آورده شده است:

 • تنظیمات لایه خط ها : Multiply, 75% Opacity
 • تنظمیات لایه متن : Multiply, 75% Opacity
 • لایه پرکننده مبلمان : color overlay: سفید و  255/255/255 RGB  
 • لایه پرکننده دیوار بتنی: color overlay: سیاه ، RGB 0/0/0 و 70% Opacity
 • لایه پر کننده دیوار خشک : color overlay سیاه ، RGB 0/0/0 و 50% Opacity
 • لایه پر کننده نرده : color overlay: سفید و  255/255/255 RGB
 • لایه پر کننده پله : color overlay:  قرمز، RGB 255/0/0، 30% Opacity و Pattern overlay:  الگوی بتنی
 • لایه پر کننده اتاق : color overlay:  قرمز ، RGB 255/0/0 ، 30% Opacity و Pattern overlay: الگوی بتنی
 • لایه پر کننده راهرو : color overlay: قرمز، RGB 255/0/0 ، 10% Opacity وPattern overlay: الگوی بتنی
 • لایه پر کننده پس زمینه: فقط یک پر کننده سفید

ترتیب لایه ها به این صورت است که می توانید آنها را در PSD خود مرتب کنید. نتیجه این مراحل آسان  را در زیر مشاهده می کنید. این رندر نهایی پلان است. تنها کاری که هنوز باید انجام دهید این است که سایه ها را اضافه کنید!

 

 

3.2. ایجاد سایه ها برای پلان

ما هنوز باید سایه ها را ایجاد کنیم چون پلان مصنوعی به نظر می رسد. سایه ها برای درک فضاهای مختلف ، ارتفاعات و عمق طراحی عالی هستند. من یکی از طرفداران بزرگ کشیدن سایه ها در اتوکد و خروجی گرفتن آن ها در یک فایل پی دی اف جدا مانند روش توضیح داده شده در بالا هستم. سپس می توانید به راحتی آن را بالاتر از همه لایه ها وارد کنید. سایه ها را با رنگ سیاه پر کنید و لایه را برروی multiply و Opacity ، 15-25% تنظیم کنید. الان کار شما آماده است. 

روش دیگر ایجاد آن در فتوشاپ بر رروی لایه جدید با rectangular marquee tool و استفاده از paint bucket برای پر کردن آن با رنگ سیاه است. من روش اتوکد را بیشتر دوست دارم ، زیرا برای من دقیق تر و سریع تر است اما البته این به مهارت های شما نیز بستگی دارد.

 

 

3.3. انتخاب سبک گرافیکی مورد نظر

پس از انجام مراحل توضیح داده شده در بالا، فایل PSD شما ایجاد کرده اید که به سادگی می توانید با آن بازی کنید تا استایل های خروجی از پلانتان را تغییر دهید. . فقط با تغییر جلوه های لایه ای ، سبک های طراحی زیر را که در شکل زیر نشان داده شده است ، ایجاد کرده ام. شما ممکن است بخواهید همین کار را انجام دهید وقتی استایل قرمز را دوست نداشته باشید.

 

 

منبع : https://www.archdaily.com