چه پسوندی را برای فایل های گرافیکی باید انتخاب کنیم ؟

تفاوت بین JPG , PNG , GIF و SVG را چیست ؟ در این مقاله می خواهیم تفاوت بین فرمت های مذکور را بشناسیم و بفهمیم که در پروژه های مختلف از چه فرمتی برای ذخیره سازی می توانیم استفاده کنیم.

لطفا این مقاله را با دقیت کامل مطالعه فرمایید.

 

 

JPG

 

فرمت JPG مخفف Joint Photographic Experts Group به معنی گروه متخصصان عکاسی مشترک می باشد.این فرمت یکی از نوع های  فشرده سازی تصویر که مناسب برای عکاسان و تصویر پیچیده است. JPG نوعی از فشرده سازی را انجام میدهد که در آن رنگ هایی که قابل رویت برای انسان نیستند را حذف می کند که در نتیجه تصویر با حجم بسیار کمتری می تواند ذخیره گردد.باید در استفاده از این فرمت بسیار دقت کنیم زیرا که اگر کیفت را بیش از اندازه کاهش دهیم , قطعا رنگ های مهم در تصور را از دست می دهیم که نتیجه آن بی کیفیت شدن تصویر می شود.

یکی دیگه از ویژگی های فرمت JPG این است که به شما اجازه می دهد فرمت JPG  را به صورت progressive JPGs در اختیار داشته باشد.این بدان معنا است که شما چندین فایل JPG را هم زمان در حین دیدن ذخیره کنید.برای درک بهتر می توانیم به تجربه ای که در وب سایت ها داشته ایم اشاره کنیم.مثلا زمانی که شما وب سایتی را باز می کنید که در آن چندین تصویر در حال بارگذاری می باشند ، تصاویر JPG در ابتدا به صورت BLUR ( محو ) و رفته رفته تصویر واضح تر می شود.

تصویر JPG را می توانیم برای تصویر محصولات ، تصاویر عکاسی ، پرتره انسان و هر جایی که تنوع رنگ نیاز است استفاده کنیم.اگر تصاویر TRANSPARENCY نیاز دارید قطعا JPG پسوند مناسبی برای ما نیست. در تصاویر JPG مفهوم TRANSPARENCY وجود ندارد.!!!!

فرمت JPG یکی از فرمت های مهبوب برای ذخیره سازی تصاویر ویرایش شده در فتوشاپ می باشد.

 

 

GIF

 

GIF مخفف Graphics Interchange Format به معنی قالب تبادل گرافیک می باشد. در این فرمت تعداد رنگ ها از هزاران رنگ موجود فقط به 256 عدد رنگ کاهش می یابد. قرمت GIF از ویژگی TRANSPARENCY پشتیبانی می کند یعنی ما می توانیم تصاویر TRANSPARENCY را داشته باشیم.

فرمت GIF یکی از مناسب ترین فرمت ها برای درست کردن دنباله ای از تصاویر ( منظور انیمیشن های کوتاه در حد چند ثانیه ) می باشد.با استفاده از این فرمت ما می توانیم چندین تصویر با به صورت پشت سر هم قرار دهیم تا به صورت انیمیشن های بسیار کوتاه ( همان انیمیشن هایی که در وب سایت به عنوان تبلیغات استفاده می شوند ) در بیاوریم.

GIF مانند JPG می تواند به صورت بخش بخش لود شود ، یعنی می تواند زمانی که یک وب سایت لود می شود ، تصویر را نا واضح ( BLUR ) و رفته ، رفته تصویر را واضح نماید.

GIF می تواند فرمت مناسبی برای تصاویری که از دامنه رنگ محدود استفاده می کنند ، باشد.مثلا لوگو یا شکل های گرافیکی و چیز هایی از این شکل ، حتی این فرمت در تصاویر زمانی مهم می شود که TRANSPARENCY برای ما اهمیت پیدا می کند یعنی می خواهیم حتما تصویرمان شفاف باشد.

 

PNG

 

PNG مخفف Portable Network Graphics  به معنی شبکه قابل حمل گرافیک به عنوان  جایگزین فرمت GIF ایجاد گردید. تصاویر PNG بین 5 تا 25 درصد میتونن فشرده سازی تصاویر را بهتر از GIF انجام دهند همینطور تعداد رنگ های مورد استفاده در PNG بیشتر از GIF می باشد.PNG می تواند از TRANPARENCY پشتیبانی کند. اما حسن PNG نسبت به GIF در اینجاست که در فرمت PNG شما می توانید شفافیت متغیر یا همان variable transparency  داشته باشید.این بدان معناست که ما می توانید میزان TRANSPARENCY را به صورت متغییر داشته باشیم اما نکته ی منفی در اینجا وجود دارد که WEB BROWSER قدیمی توان نمایش دادن شفافیت به صورت یکسان را ندارند.در این پسوند نوشته ها و خطوط بهتر نمایش داده می شود . پس می توان انتخاب خوبی برای گرفتن خروجی از نقشه یا چیز هایی شبیه همین باشد.

پسوند PNG یکی از  بهترین انتخاب ها برای ذخیره سازی رندر هایمان می باشد زیا که در این پسوند ما می توانیم BACKGROUND یا همان پس زمینه را به صورت کانال ALPHA ( حذف شدن پس زمینه ) داشته باشیم و همینطور شفافیت متغغیر در رندر ها کاملا واضح دیده می شد.

 

 

SVG

 

SVG مخفف Scalable Vector Graphics به معنی گرافیک و وکتور مقیاس پذیر می باشد. SVG یک استاندارد برای طراحان وب می تواند باشد. با استفاده از پسوند SVG ما می توانیم تصاویر بدون ابعاد و اندازه داشته باشیم یعنی تصویر را در هر مقیاسی که دوست داشتیم چاپ نماییم. زیرا این پسوند VECTOR است یعنی ما می توانیم شکل ها و تصاویر VECTOR را داشته باشیم.

 

از هر کدام از پسوند ها عکسی کجا استفاده کنیم ؟

 

PNG و JPG بهترین انتخاب برای تصاویری هستند که رنگ های زیادی دارند مانند عکس ها ( منظره و ... ).هر دوی این پسوند ها می تواند انتخاب خوبی برای عکاسان و رندر کاران و ... در نظر گرفته شود.

PNG می تواند انتخاب بهتری برای تصاویری که در آن ها نوشته دارند باشد. چرا که PNG نوشته ها و خطوط و در کل جزئیات  را بهتر از هر پسوند تصویر دیگری نمایش می دهد.

 

 

برای تصاویری که رنگ های زیاد یا شفافیت متغییر در ان لحاظ گردیده قطعا PNG توصیه می شود.